U Tihovićima je danas obilježena 33. godišnjica stradanja 30 mještana ovog naselja koji su 4. jula 1992. godine svirepo ubijeni od strane srpskih agresora, svojih dojučerašnjih komšija srpske nacionalnosti.
Program je počeo polaganjem cvijeća na spomen-obilježju Grab, a zatim i na Centralnom spomen-obilježju u Tihovićima. U 12.30 sati u džamiji Tihovići proučena je hatma-dova, koju je proučio Abdulgafar-ef. Velić, glavni imam MIZ Sarajevo, dok je muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus održao hutbu i predvodio džuma-namaz.
Kolektivna dženaza za 11 žrtava održana je u 14.30 sati na Šehidskom mezarju Tihovići. Dženazu namaz predvodio je sarajevski muftija dr. Nedžad-ef. Grabus.
– Poštovana braćo, drage džematlije džemata Tihovići i Vogošće, danas s vama dijelimo suosjećanje i tugu, koji nas vraćaju u dane agresije na Bosnu i Hercegovinu i zločine koji su počinjeni nad nevinim ljudima – kazao je muftija Grabus.
Dodao je da postoje mnoga svjedočanstva počinjenih zločina nad Bošnjacima u mnogim dijelovima Bosne i Hercegovine. Presude međunarodnih i domaćih sudova govore o razmjerama zločina i genocida koji su počinile oružane formacije RS od 1992. do 1995. godine.
– U danu u kojem ćemo klanjati dženazu-namaz šehidima Tihovića, pozivamo odgovorne osobe i predstavnike državnih institucija da istraže zločine i da ustraju u traganju za pravdom, jer je to osnovna razlika između civilizacije i barbarizma. Zločini ne smiju biti sakriveni i neistraženi – istaknuo je muftija Grabus.
U prisustvu porodica žrtava, imama, brojnih džematlija iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine te brojnih političkih i vjerskih zvaničnika, dostojanstveno je odata počast nevino stradalim mještanima Tihovića.
Ovim činom završeno je višegodišnje nastojanje porodica da se istina i pravda zadovolje kroz tačnu identifikaciju i dostojanstven ukop svojih najmilijih. Okupljeni su još jednom poručili da je sjećanje na žrtve obaveza svih nas, kako se zločini iz prošlosti nikada ne bi ponovili.
Ovogodišnje obilježavanje bilo je posebno i emotivno, jer je 11 žrtava konačno pronašlo smiraj, njihovi kompletirani posmrtni ostaci, reekshumirani prije pet godina, ukopani su drugi put nakon potvrde identiteta putem DNK analize.
Prva ekshumacija ovih žrtava obavljena je u oktobru 1996. godine, nakon čega su one, na osnovu vizuelne identifikacije, ukopane u mjesnom mezarju.
Međutim, naknadnim pronalaskom dodatnih dijelova skeleta te sumnjama u ispravnost tadašnjih identifikacija, 2020. godine izvršena je reekshumacija dijela mezara.
Dvije godine kasnije, 2022. godine, nastavljen je proces kako bi se kroz DNK analizu potvrdio tačan identitet i izvršilo kompletiranje posmrtnih ostataka.
Proces je završen u maju ove godine, kada je potvrđen identitet jedanaest žrtava: Esad (Mehmed) Hadžić, Kasim (Osman) Hadžić, Bešir (Ahmed) Halać, Fehim (Sulejman) Halać, Mujo (Osman) Halać, Sefer (Mujo) Halać, Sulejman (Suljo) Halać, Sejad (Mehmed) Hero, Ibrahim (Mujo) Kahriman, Sead (Hamdo) Kahriman i Abdulah (Rasim) Kožljak.
Program obilježavanja trajao je dva dana. U četvrtak, 3. jula, u jutarnjim satima iz Visokog je krenuo konvoj s tabutima reekshumiranih tijela. Kolona se kratko zadržala ispred zgrade Općine Vogošća, na Baščaršiji i ispred Predsjedništva BiH, gdje je žrtvama odata počast. Nakon toga, konvoj se bez zadržavanja vratio u Tihoviće, gdje je u džamiji proučen tevhid.
(Preporod.info)