U utorak, 20. maja 2025. godine, u Čekrekčijinoj džamiji u Sarajevu održan je redovni edukativni seminar za imame Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Sarajevo. Na početku seminara glavni imam dr. Abdulgafar-ef. Velić, je poselamio prisutne i zahvalio dr. hafizu Senaidu Zaimoviću na njegovom dolasku, istaknuvši da se kroz redovne susrete na seminarima imama tretiraju različite aktuelne teme u cilju konstantnog unaprijeđenja misijskog djelovanja.
U svom uvodnom obraćanju, dr. Velić je kazao da vakuf, kao trajno dobro, ima duboku duhovnu i društvenu vrijednost, ali i snažno historijsko naslijeđe u Sarajevu i Bosni Hercegovini. Istakao je da je vakuf jedno od plemenitih Bošnjačkih tradicija i naslijeđa islama, simbol domaćinske svijesti, odgovornosti i brige za buduće generacije. Posebno je naglasio važnu ulogu imama u očuvanju i razvijanju vakufske svijesti u zajednici, kazavši da imami, kroz hutbe, dersove, svakodnevnu komunikaciju s vjernicima, ali i projekte u džematima, snažno utječu na jačanje svijesti o značaju vakufa.
Poseban gost seminara bio je direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, dr. hafiz Senaid Zaimović. U svom izlaganju, dr. Zaimović je istakao značaj vakufa kao pokretačke snage društva i zajednice. Naglasio je da vakufi nisu samo vjerski objekti, već i institucije koje doprinose obrazovanju, ekonomiji i socijalnoj sigurnosti, te da su projekti i aktivnosti Vakufske direkcije, odnosno Islamske zajednice u cjelini, opredijeljeni ka tome i u budućnosti.
“Vakuf je nastao kao izraz zadovoljenja socijalnih potreba jednog društva. Danas slobodno možemo reći da je vakuf u društvu prisutan više nego ranije, da je vakuf prepoznatljiv kao pokretačka snaga i da doprinosi razvoju općenito,” kazao je dr. Zaimović. Dodao je da su zahvaljujući vakufskim projektima izmijenjeni arhitektonski izgledi određenih četvrti u nekim gradovima, medžlisi su ekonomski ojačali, a osigurana su i nova radna mjesta.
Dr. Zaimović je također naglasio važnost imama u promociji i očuvanju vakufa, ističući da su oni ključni u povezivanju zajednice s ovim trajnim dobrima. Pozvao je imame da nastave s predanim radom na očuvanju vakufske tradicije i njenom prilagođavanju savremenim potrebama društva.
Seminar je završen diskusijom u kojoj su imami iznijeli svoja iskustva i prijedloge za unapređenje rada na polju vakufa, potvrđujući svoju posvećenost očuvanju ove važne institucije u bosanskohercegovačkom društvu.