Sarajevski džemat Sokolović Kolonija danas je svečanom akademijom obilježio dvadesetu godišnjicu izgradnje Centralne džamije.
Svečanosti su, uz brojne posjetioce, prisustvovali predstavnici vjerskog, političkog i društvenog života.
Važnost zajedničkog djelovanja u procesu gradnje džemata ovom prilikom je akcentirao muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus, koji je podsjetio da su džamije orijentir vjernicima u svakodnevnoj organizaciji života.
– Ovom jubileju se raduju džematlije, Medžlis Sarajevo, cijela Islamska zajednica, a posebno se raduju mekteblije. Vrijeme i društvo su se mijenjali, ali ljudi koji dolaze u džamije kroz godine nose svoje vrijednosti.
Vi ste ovdje, podno Igmana, pokazali da ste ustrajni i da znate šta hoćete – rekao je muftija Grabus.
Glavni imam MIZ Sarajevo dr. Abdulgafar-ef. Velić je ovom prilikom poručio da su džamije mjesta okupljanja iz kojih polaze brojne društveno-korisne aktivnosti.
– Teško je izbrojati sve aktivnosti i uspjehe ovog džemata, od vjerskih programa, preko edukacije, do hairli projekata – rekao je dr. Velić.
Istakao je da je Sokolović Kolonija jedan od najvećih džemata na području sarajevskog medžlisa.
– Ona je postala simbol našeg uspravljanja, dostojanstva, hrabrosti i pobjede – rekao je dr. Velić.
Džemat Sokolović Kolonija je tokom godina postao i sinonim za kvalitetnu realizaciju mektepske pouke.
Mektepsku pouku danas u ovoj džamiji pohađa više od 500 polaznika mektepske pouke, a kako svjedoče džematlije, odlazak u mekteb se ovdje oduvijek doživljavao kao više od obaveze.
Već 27 godina imam džemata Sokolović Kolonija je Enver-ef. Hošić, a ovom prilikom je podsjetio na važnost kontinuiteta i ustrajnosti kada je riječ o organizaciji vjerskog života.
– Izgradnjom džamije osigurani su optimalni uslovi za rad jednog većeg džemata kakav je džemat Sokolović Kolonija. Gradnja džemata uvijek treba pratiti izgradnju džemata, a iskustvo ovog džemata to potvrđuje. Krenuli smo sa ledine, pa su se džemat i džamija istovremeno izgrađivali – rekao je džematski imam Enver-ef. Hošić.
Predsjednik Džematskog odbora Amel Tahirović je tokom svog obraćanja predstavio neke specifičnosti džemata, naglasivši da se ova svečanost može i treba ticati svih prisutnih.
To se, kako je pojasnio Tahirović, vezuje za motivaciju za rad u skladu sa islamskim načelima.
– Ovo je prostor gdje smo se okupljali u namazu, obraćali našem Stvoritelju, ali i učili, pomagali jedni drugima, njegovali našu muslimansku, bošnjačku tradiciju.
Naša džamija nije samo objekat, građevina od cigle i betona, nego je simbol truda, zajedništva i vjere da se taj trud isplati – poručio je Tahirović.
U okviru svečane akademije su nastupili članovi hora MIZ Sarajevo i hora Preporod iz Ilijaša, koji su poručili nekoliko kasida.
Tokom programa su uručene zahvalnice i priznanja pojedincima, privrednim subjektima i kolektivima posebno zaslužnim za podršku radu ovog džemata i džamije.